Oleje a maziva pro průmyslové využití
Oleje pro průmyslové využití se vyrábí buď z přírodních matriálů, např. z řepky, anebo ze syntetických zdrojů. Základní surovinou pro tvorbu syntetických a minerálních maziv je ropa. Jejím průmyslovým zpracováním vznikají syntetické oleje, polyalfaoleiny, hydrokrakované oleje a estery. Součástí maziv jsou také aditiva, látky, které zlepšují jejich vlastnosti. Prodej olejů a mazivje tedy odvětvím, které široké veřejnosti nabízí desítky až stovky druhů různých výrobků.
Průmyslová maziva a oleje se vyrábí v mnoha specifikacích a pro rozličné účely. Neexistuje jen jeden univerzální olej, který by se dal použít vždy a všude. Výroba maziv je specifickým odvětvím chemicko-technologického průmyslu, který je vyvíjí a produkuje desítky let. Existují produktové řady pro mechanismy pracující ve standardních podmínkách, ale i v provozech a zařízeních s vyššími provozními teplotami a tlaky, případně se zvýšenými požadavky na čistotu olejových lázní nebo náplní. V současné době se výroba také specializuje na přírodní a odbouratelné oleje, které nezatěžují životní prostředí. Nejčastěji se s nimi setkáte v zemědělské výrobě, při těžbě dřeva atd.
Rozdělení průmyslových olejů a maziv
- Ložiskové strojní oleje
- Hydraulické oleje
- Převodové oleje
- Oleje a maziva pro kluzná vedení
- Kompresorové oleje
- Speciální turbínová maziva
- Tmavé a válcové oleje
Klasifikace olejů a maziv podle norem
Všechna tato výše uvedená maziva můžeme rozdělit podle výkonové normy a viskozity. Třída viskozity se značí indexem ISO VG a je vždy hodnotou odpovídající viskozitě při 40 stupních celsia v mm2/s. Výrobky se i takto značí, udává to číslo na konci názvu produktu a jedná se o výkonnostní měřítko olejů a maziv. První písmeno v názvu oleje odpovídá zařazení do příslušné třídy, tedy způsobu využití, a to podle norem DIN 51502 nebo ISO 6743. Některé další speciální přísady v mazivech se v názvu výrobku promítají v dalších písmenech jeho názvu.