Reakce na inflaci
Už před covidovou situací a válkou na Ukrajině měli lidé s penězi problém. Nyní je však procento poškozených mnohem vyšší, a někteří se z toho dokonce začínají hroutit. Strach o střechu nad hlavou a teplo v domě začíná být kritický, a tak se spousta lidí snaží najít nejvhodnější řešení. Jak to obvykle lidé řeší a jak reagují na rostoucí ceny?
Potravinové banky
Potravinové banky zaznamenávají nárůst zájemců o pomoc v podobě potravinových balíčků. Dostávají se sem i lidé, kteří si dříve mohli potraviny dovolit sami koupit, a žádat o pomoc pro ně bylo ponižující. Hladovět, nebo nechat hladovět děti však nemohou, a tak se sklopenou hlavou a pocitem studu přicházejí žádat o pomoc právě sem, jelikož už jim příliš mnoho možností nezbývá.
Dávky
Jelikož se vláda snaží situaci uklidnit, byly podmínky pro nárok na některé dávky státní sociální podpory upraveny tak, aby na ně dosáhlo větší procento lidí. Ne každý však ví, že nárok má, a když to zjistí, hned běží na úřad si dávku vyřídit.
Brigády, či změna zaměstnání
Větší zájem je pak i o brigády, nebo změnu zaměstnání. I tak však zaměstnavatelé zaznamenávají nedostatek pracovních sil, a to právě v případech, kdy jsou nabízeny nízké platy, mnohdy na hranici minimální mzdy, za kterou si nyní většina lidí nemůže dovolit pracovat.
Půjčky
Spousta lidí pak řeší špatnou životní situaci půjčkou, která by jim mohla pomoci překlenout nelehké období. Lidé pak často hledají řešení nevýhodné hypotéky v podobě refinancování, které momentálně nejsnáze nabízí nebankovní americké hypotéky.
Šetření
Lidé šetří, a jak! V obchodech si můžete všimnout, že z košíků mizí značkové potraviny, dále pak také dražší ovoce, či zelenina, a místo toho lidé nakupují levnější značky obchodních řetězců, omezují nákupy masa, a hledají alternativy i v nákupech kosmetiky, či hygienických potřeb. Lidí však šetří i na pohonných hmotách, využívají jiné alternativy, a dále pak na energiích, kdy si dvakrát rozmyslí, než zapnou mikrovlnku, rozsvítí světlo.